Čo je to Feng – shui (Feng – šuej)? Ako funguje? Funguje vôbec? Tak málo vieme o tejto prastarej filozofii, ktorú by sme inak mohli nazvať aj „vedou o životnom prostredí“. V týchto dvoch slovách, ktoré v doslovnom preklade znamenajú Vietor a Voda, je ukryté učenie, ako si vytvoriť vlastné miesto na život, kde sa budeme cítiť dobre a spokojne. Počiatky jej vzniku sú veľmi prosté a zároveň rozumné, založené na jednoduchom pozorovaní, výklade a poznaní prírody. V minulosti toto učenie určovalo ako umiestňovať dediny, budovy, vstupné dvere a brány, hrobky a hroby vzhľadom k svetovým stranám alebo krajinným prvkom. Číňanom to umožňovalo vybudovať účinné a poľnohospodársky využiteľné systémy. V 60. rokoch 20. storočia počas čínskej kultúrnej revolúcie, bolo toto významné učenie značne potlačené, avšak dnes je znova populárne a teší veľkej obľube hlavne v Hongkongu.
Moderný životný štýl nám dáva málo času k tomu, aby sme sa zastavili a zvážili, ako na nás okolité prostredie pôsobí. Dnešné Feng – shui nás učí ako si vytvoriť prostredie, kde sa budeme cítiť dobre a v harmónii, pričom nás učí pochopiť, že rozpoznanie problémových miest a ich následné odstránenie, nás môže napojiť na energiu okolitých priestorov a zmeniť tak celý náš život.
Inak povedané, ide o vplyv priestorov v ktorých bývame a žijeme z hľadiska správneho toku životnej sily Qi, podľa zásad TCM – tradičnej čínskej medicíny. Všetko je založené na princípe prúdenia vitálnej energie, ktorá má v každom priestore svoj špecifický charakter. Tí, ktorí v danom priestore žijú, odzrkadľujú Qi tohto priestoru. V Číne tvorí Feng – shui základ všetkých oblastí života od výživy a medicíny po cvičenie alebo umenie.
Čo je Feng – shui?
„ Po prvé šťastie, po druhé osud, po tretie Feng – shui, po štvrté cnosti a po piate vzdelanie“
Číňania majú toto staré príslovie dobre na pamäti a musím uznať, že v skutočnosti mnoho vysvetľuje. Hlavnú úlohu v živote hrá teda šťastie, no veľmi dôležitá je aj osobnosť človeka alebo tiež karma. Významnú rolu má i to, čo robíme a ako sa pri tom správame k ostatným vo svojom okolí, pričom vzdelanie má za úlohu poskytovať nástroje k lepšiemu pochopeniu fungovania sveta. Aj napriek tomu že Feng – shui predstavuje mocnú silu pri formovaní života okolo nás, nie všemohúce a je len jednou časťou skladačky bez ktorej sa v živote nezaobídeme.
Faktom je, že naše okolie nás ovplyvňuje. Čerstvý vzduch, prírodné produkty a zdravé životné prostredie, zvyšujú našu duševnú a telesnú pohodu, iným slovom zvyšujú kvalitu nášho života. Filozofiu Feng – shui používajú ľudia, ktorí si uvedomujú, aký silný vplyv môže mať prostredie na jednotlivé sféry každodenného bytia.
Základné teórie Feng – Shui
- Teória Yin a Yang – dve protichodné sily, ktoré sú v neustálom pohybe a každá z nich
sa snaží dosiahnuť prevahu. Takže, keď jedna sila začne byť príliš
silná, jej vplyv poklesne a vystrieda ju druhá. Vo svojich extrémoch
sa jedno mení na druhé: ľad môže zhorieť a ľudia s úpalom sa trasú.
Tam, kde jedna dosiahne prevahu, vzniká nerovnováha a cieľom je
dosiahnuť medzi týmito dvomi silami opätovnú rovnováhu.
- Teória piatich prvkov – Drevo, Oheň, Zem, Kov a Voda, vznikajúce zo súhry energií
Yin a Yang, tiež symbolizujú rôzne prejavy Qi. Predstavujú
klasifikačný systém pre všetko vo vesmíre, vrátane ľudí.
Prvkom prislúcha určitá farba, tvar, orgán, ročné obdobie a pod.
V ideálnom prípade by mala existovať medzi všetkými prvkami
rovnováha – keď jeden prevláda alebo chýba, nastanú problémy.
- BAGUA (PA KUA) – náuka vychádzajúca z I-ťingu. Uznávaná kniha I-ťing vysvetľuje
energie vesmíru a ponúka prostriedok, pomocou ktorého sa môžeme
napojiť na prirodzený tok vesmíru. Osem aspektov života, čiže: deti,
rodina, zdravie, láska, priateľstvo, cestovanie, obchod a peniaze sa
premieta do ôsmych smerov. Tvarovo sa vychádza z pravidelného
osemstenu, ktorý sa aplikuje pri stavbe domu, záhrady či kancelárie.
Niekoľko návodov a dobrých rád, ako dosiahnuť pravidelného plynutia Qi v miestach, ktoré obývame, kde pracujeme, kde sa stretávame s priateľmi alebo kde trávime voľnočasové aktivity:
Ako sprístupniť Qi ?
Svetlá a zrkadlá, sú asi najdôležitejšími elementami pre sprístupnenie Qi v obydlí. Životnej sile sa nedarí v tmavých miestach a príliš vhodné nie sú ani miestnosti lokalizované veľmi nízko. Pomocou svetiel a vhodne umiestnených zrkadiel sa dá urobiť celý rad zlepšení.
Pravidlá k zrkadlám
Čo by sme mali Čo by sme nemali
- Mať okolo zrkadiel rámy X Mať zrkadlo zložené zo spojov a tabuliek
- Udržiavať ich čisté X Vešať zrkadlá oproti sebe
- Vymieňať prasknuté zrkadlá X Umiestňovať ich oproti posteli
- Mali by odrážať celý svoj obraz X Umiestňovať ich oproti dverám alebo oknám
Ako privolať Qi?
K tomuto účelu slúži voda, hudobné skrinky alebo nástroje. Ďalej aj kvety, krásne predmety, jednoducho všetko, čo púta ľudskú pozornosť. Zvuk jemne bublajúcej vody pôsobí upokojujúco. Odporúčajú sa aj akváriá, samozrejme s čistou vodou, živými rastlinami a prírodnými prvkami. Najlepší počet rýb je 9 a jedna z nich by mala byť čierna, aby absorbovala negatívnu Qi z prostredia.
Ako nasmerovať tok Qi?
Pre nasmerovanie prúdenia Qi, je možné použiť napríklad svetlo nad vchodom do obydlia, alebo rastliny umiestnené pri vchode do miestnosti, rovnako tak ozdobnú stolnú lampu, alebo červený vankúšik na pohovke. Rastliny vnášajú do bytu životnú silu a pomáhajú udržiavať svieži vzduch. Kvety vo váze vyzerajú krásne, ale akonáhle sa raz odrežú sú mŕtve. Rovnako tak aj sušené kvety. Tie majú stagnujúcu energiu hlavne keď im vybledne farba, alebo keď slúžia len ako lapače prachu. Prijateľnou alternatívou sú obrazy s kvetmi.
Ideálnym variantom do bytu sú črepníkové kvety, ktorých tvary a farby odpovedajú piatim prvkom, alebo ročným obdobiam. Rastliny čistiace vzduch v miestnosti sú napríklad fikus, banánovník, brečtan, filodendron alebo nefrolepka vznešená.
Ako posilniť a „prinútiť“ Qi zostať?
Energia je posilňovaná pohybom. K tomu môžu slúžiť elektrické nástroje, predmety otáčajúce sa vo vetre, tečúca voda alebo iné pohybujúce sa predmety. Keď sa nám miesto, kde žijeme páči, bude sa v ňom držať aj Qi. Kvety, voda, svetlo, teplo, farby, lesk, pohyb a zaoblené tvary – v takom priestore Qi voľne prúdi a zostáva.
Moderný životný štýl súčasnosti, sa značne vzdialil od spôsobu života našich predkov. Pre nich bolo podstatné niečo iné! Napríklad zaznamenávať rôzne poveternostné úkazy vo svete prírody a interpretovať ich vo vzťahu k pohybu hviezd, planét, mesiaca a slnka. Boli závislí na pôde, ktorá im zabezpečovala spôsob prežitia. Život vo veľkomestách takýto spôsob existencie viac menej úplne potrel. Mnoho ľudí vyrastá bez kontaktu so stromami, riekami, zvieratami, pôdou alebo záhradou. My sa síce cítime moderne, ale odrezávame sa od živných koreňov, z ktorých pochádzame. Nezabúdajme však, že naša fyziologická podstata sa nezmenila. Potrebujeme cítiť život, obrazy, vône a dotyky sveta prírody. To nás robí ľuďmi a ľudskými. Učenie Feng – shui nám v tom procese ponúka akýsi prostriedok, alebo náznak ako dosiahnuť zdravie, šťastie a pohodu prostredníctvom harmónie s okolitým prostredím.
Literatúra:
Gill Haleová, FENG-ŠUEJ, Praktická príručka, Svojtka &Co., (2003), Praha 3
Gill Haleová, The Feng Shui Garden, Aurum Press, Londýn, (1997)
Derek Walters, The Feng Shui Handbook, Aquarian Press, Londýn, (1991)
Peter Deadman, Žijte dobře, žijte dlouho, TCM POINT s.r.o, (2018), Police nad Metují
Radomír Rúžička, Rudolf Sosík, Tradiční Čínska Medicína pro 21. století, Poznání, (2009)