Tradičná Čínska medicína
TCM - hlavné nástroje ošetrenia
Tradičná čínska medicína (TCM) je komplexný systém liečby a prevencie ochorení, ktorý sa vyvinul v Číne počas mnohých storočí. Predstavuje súbor možností, ktoré by mohli poslúžiť na zlepšenie strateného zdravia alebo opačne, na udržanie si dobrého zdravia.
Prístup k pacientovi je vysoko individuálny, presne podľa potrieb a možností jedinca. Diagnostický proces je však presne stanovený a zahŕňa štyri základné kroky:
- Pozorovanie – pohľad na jazyk, pleť a celkový vzhľad človeka
- Naslúchanie – sluchový vnem dychu, hlasu alebo kašľa
- Vypytovanie sa – dozvedanie sa odpovedí na presne cielené okruhy otázok
- Pohmat – pocit z pulzu
Čiže samotnému výberu bylín alebo ošetreniu, predchádza rozhovor, kde sa podľa zásad a filozofie TČM stanový obraz ochorenia a potom sa mu šijú na mieru možnosti pomoci. Pracuje sa s niekoľkými nástrojmi, medzi ktoré radíme bylinnú liečbu – Fytoterapia, ošetrenie akupunktúrnych bodov – Akupunktúra, úpravu stravy – Dietetika, teplo vznikajúce pálením špecificky upravených bylín – Moxa, Bankovanie alebo cvičenie Qi Gong


Nástroje TCM:
Fytoterapia – Bylinná liečba
Je mimoriadne silným a účinným nástrojom TCM. Ako už vyplýva z názvu, ide o liečbu pomocou rastlín, respektíve prostredníctvom jednoduchých liekových foriem pripravených priamo z ich rôznych orgánových častí ako sú korene, listy, stonky, kvety alebo plody. Najpoužívanejšou formou sú odvary, rovnako je však možné užívať bylinné zmesi ako tablety, prípadne ako rozpustný granulát. Predpisy sa zostavujú tak, aby kopírovali potreby organizmu. Po dôkladnej diagnostike a zvážení okolností sa dá pripraviť zmes a jej požadovaná lieková forma, ktorú pacient užíva zvyčajne 2x denne na lačno. Zmes sa pripravuje na kratšie obdobia, aby sa prípadne dala upraviť a pozmeniť podľa aktuálneho zdravotného stavu jedinca.
Akupunktúra
Cieľom akupunktúry je stimulácia akupunktúrnych bodov, čo nemusí nutne znamenať len použitie ihly. Akupunktúrne body možno stimulovať napríklad pomocou tlaku – akupresúra. Ďalej možno na stimuláciu bodov používať laser, magnet, elektronické impulzy, éterické oleje, či moxu (nahrievanie). Vhodne ošetrené akupunktúrne body ovplyvňujú tok energie v dráhach – meridiánoch. Sú to miesta kde prúdi naša vitálna energia – Qi. Prostredníctvom bodov ležiacich na nich, ale aj mimo nich (extra body), ju možno efektívne regulovať. To, čo človek zacíti pri ich ošetrení, sa môže prejaviť ako pocit tŕpnutia alebo rozpínania, ktorý po chvíli odznie.
Dietetika – úprava stravy
Otázka „čo jesť“ je v dnešnej dobe veľmi komplikovaná. Mnohí z nás, si už tak nejak privykli na priemyselne spracované jedlo, upravené cukrom, doplnené soľou, tukmi, zvýrazňovačmi chutí, farbivami a konzervačnými látkami. Príjem takéhoto druhu jedál výrazne prispieva k rozvoju obezity u dospelých ale aj detí, čo je spojené s rizikom rozvoja civilizačných ochorení. Tieto, ale aj iné známe fakty nás vedome, alebo podvedome nútia hľadať spôsoby ako sa stravovať lepšie, striedmejšie a zdravšie.
Cesta k zdravému stravovaniu podľa TCM tkvie v jednoduchosti a pravidelnosti. Stačí sa vrátiť ku konzumácii tradičných základných potravín a jesť čerstvo pripravené jedlá pokiaľ možno z lokálnych a sezónnych potravín. Počas diagnostiky, okrem iných otázok, venujem dostatočný čas tomu, čo, kedy a ako pacient konzumuje. Podľa toho zostavujem presný, na mieru šitý zoznam potravín a krokov ako zmeniť nevhodné a škodlivé zvyky v stravovaní.
Moxibúcia – Moxa
Ide o používanie sušenej byliny (vata z paliny) vo forme tyčinky, kužeľa alebo zrnka na zahrievanie akupunktúrnych bodov jej pálením, čím sa podporuje prúdenie Qi. Teplo zapálenej moxy preniká hlboko do svalov a tkanív, čo sa využíva k ovplyvneniu akupunktúrnych bodov a uvoľneniu dráh, k dodaniu energie a posilneniu imunitného systému.
Bankovanie
Bankovanie, známe aj ako cupping, je tradičná čínska technika, ktorá sa používa na liečenie rôznych zdravotných problémov. Tento postup zahŕňa umiestnenie baniek (zvyčajne sklenených, ale aj silikónových alebo bambusových) na pokožku, kde vytvárajú podtlak. Tento podtlak môže pomôcť uvoľniť svalové napätie, odstrániť spazmy, zlepšiť prietok krvi a podporiť proces detoxikácie. Využíva sa pri bolesti svalov, kĺbov, chrbtice, prechladnutí a podobne.
Qigong
Qigong alebo kultivácia vlastnej Qi, je teda práca s naším energetickým systémom. Pri cvičení pracujeme s fyzickým telom a reguláciou dychu, čím spriechodňujeme energetické kanály, rozpúšťame stagnácie a pomáhame odvádzať toxíny z tela aj mysle. Postupne dochádza k posilneniu a harmonizácii vnútorných orgánov, čo má za následok regeneráciu a revitalizáciu celého organizmu. Sila tohto druhu cvičenia je založená hlavne na jeho preventívnom pôsobení na organizmus. Na pohľad je to cvičenie veľmi jednoduché, ale nie je tomu úplne tak. Viac sa deje vo vnútri ako vidieť navonok. Človek pri cvičení spája telo, dych a myseľ v určitej konkrétnej polohe, čo si vyžaduje prax a určite aj odborné vedenie. Veľkou výhodou je možnosť Qigong cvičiť prakticky v každom veku!